Liebherr SFTfg 1501 Under Counter Spark Free Medical Laboratory Freezer - 101 Litre
Liebherr SFTfg 1501 Under Counter Spark Free Medical Laboratory Freezer - 101 Litre may not be in stock. Please call us for ETA before purchasing.
Couldn't load pickup availability
Warranty Information
Warranty Information
5 years.
| Gross / Net capacity | 101/73 L |
| External dimensions in mm (W/D/H) | 597/605/819 |
| Internal dimensions in mm (W/D/H) | 380/410/610 |
| Energy consumption in 365 days | 180 kWh |
| Ambient temperature | +10 °C to +35 °C |
| Heat emission | 215 kJ/h |
| Refrigerant | R 600a |
| Frequency / Voltage | 50 Hz / 220-240 V~ |
| Cooling system | static |
| Defrosting method | manual |
| Temperature range | -9 °C to -30 °C |
| Gradient / max. fluctuation | 7,4 °C ² / 3,3 °C ³ |
| Housing material/color | Steel/white |
| Door material/color | Steel/white |
| Interior container material | White plastic |
| Type of control | Monochrom-Display, Touch-Buttons |
| Alarm in case of malfunction | visual and acoustic |
| Power failure alarm | upon power return |
| Potential-free contact | Yes |
| Type of connectivity | SmartModule |
| Interface | WLAN/LAN (optional) |
| Adjustable shelves | 3 |
| Shelf material | Glass |
| Usable W/D of shelves in mm | 380 / 347 |
| Shelf load capacity | 40 kg |
| Maximum total load | 160 kg |
| Handle | Antimicrobial handle with opening mechanism |
| Sensor opening | 1x010 mm |
| Type of lock | mechanical |
| Door hinge | right, reversible |
| Gross / Net weight | 38/36 kg |
| EAN number | 9005382268452 |
| Cleanroom class according to ISO EN 14664-1 | ISO Class 7 |
| GMP cleanroom class | GMP Class B |
NA
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



