Liebherr SRPvh 6511 Glass Door Pharmacy Medical Laboratory Refrigerator with Circulating Cooling - 642 Litres
Liebherr SRPvh 6511 Glass Door Pharmacy Medical Laboratory Refrigerator with Circulating Cooling - 642 Litres may not be in stock. Please call us for ETA before purchasing.
Couldn't load pickup availability
Warranty Information
Warranty Information
5 Years
| Gross / Net capacity | 642/480 l |
| External dimensions in mm (W/D/H) | 697/867/2135 |
| Internal dimensions in mm (W/D/H) | 489/638/1493 |
| Energy consumption in 365 days | 317 kWh ¹ |
| Ambient temperature | +10 °C to +35 °C |
| Heat output | 365 |
| Refrigerant | R 600a |
| Frequency / Voltage | 50/60 Hz / 220-240 V~ |
| Cooling system | Dynamic |
| Defrosting method | Automatic |
| Temperature range | 0 °C to +16 °C |
| Gradient / max. fluctuation | 2,5 °C ² / 3,4 °C ³ |
| Housing material/color | Steel/White |
| Door material / color | Insulated glass door with steel frame / white |
| Interior container material | Chrom-Nickel-Steel (1.4301 / AISI 304) |
| Type of control | 2.4" color display, touch & swipe |
| Alarm in case of malfunction | Visual and acoustic |
| Power failure alarm | Immediately upon power interruption for at least 12 h |
| Potential-free contact | Yes |
| Type of connectivity | SmartModule |
| Interface | WLAN/LAN |
| Data logger | Integrated, USB interface |
| Interior lighting | LED light column on both sides, separately switchable |
| Adjustable shelves | 4 |
| Shelf material | Plastic-coated grids |
| Usable W / D of shelves in mm | 480 / 638 |
| Shelf load capacity | 60 kg |
| Maximum total load | 240 kg |
| Castors | Swivel casters with brakes in front, fixed casters in back |
| Handle | Vertical recessed handle |
| Sensor port | 1 x Ø 12 |
| DIN 13277 | Yes |
| Type of lock | Electronic, with remote control |
| Door hinge | Right, reversible |
| Gross / Net weight | 169/152 kg |
| EAN-Nr. | 9005382249130 |
NA
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





